Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

Звіт Виконавчої дирекції НАКСУ на XVIII Звітно-виборній конференції НАКСУ

Шановні делегати конференції!

Вельмишановні гості!

 

Сьогодні ми підводимо підсумки роботи Національної асоціації кредитних спілок України в 2010 році. За 17 років існування НАКСУ кожен рік тією чи іншою мірою був особливим, зі своїми труднощами та перемогами. Сказати ж, що 2010 рік для НАКСУ був складним — це не сказати майже нічого. Дуже влучно з цього приводу висловився один із активних учасників обговорення проблем на форумі сайту НАКСУ: "Було б дуже дивним, якби стан НАКСУ був дуже добрим тоді, коли в багатьох спілках, що до неї входять, купа проблем". Десь приблизно так прозвучала ця думка, яка в якійсь мірі відображає стан справ у нашому русі. Ті виклики, які постали перед усіма кредитними спілками в 2009-2010 роках і продовжуються в нинішньому році, поставили перед вибором і Національну асоціацію щодо її позиції на сьогоднішньому етапі розвитку в плані коректив стратегії та тактики подолання наявних проблем.

Які ж виклики стоять перед нами сьогодні? На нашу думку, головні серед них три, які так чи інакше пов’язані між собою.

1. Близько 10 спілок — членів НАКСУ, що займають по загальних активах та інших фінансових показниках десь четверту частину системи НАКСУ, в кінці 2008 року опинились в дуже скрутному становищі і за 2 останні роки реальних позитивних зрушень в них майже не відбувається.

Зрозуміло, що причини такої ситуації різні і шляхи виходу з неї теж не однакові. Але, я думаю, ви погодитесь зі мною, що виходом не може бути просте рішення — виключити їх з асоціації і просто забути — ми мусимо працювати з кожним окремим випадком.

Те, що ситуація на всьому ринку поза НАКСУ набагато складніша, ви розумієте, що нас особливо не гріє, тому що громадськість мало цікавить цей момент.

2. Два роки продовжується істерія в засобах масової інформації, в громадських колах, серед окремої частини державних діячів по дискредитації кредитно-кооперативного руху. Майже кожен тиждень засоби масової інформації витягають на світ чергову "бомбу" по кредитних спілках, причому ми добре знаємо, що всі ті "бомби" вибухнули ще в кінці 2008 — на початку 2009 року, а подається все так, буцімто це сталося сьогодні. Причому, осколки ніхто прибирати не збирається. І все це подається як майже найбільша афера століття. Таке враження, що в нас немає проблем в банку "Надра", в десятках інших банків, куди вже вкинуто шалені мільярди державного рефінансування. Для цього ви можете легко додати десятки так званих "еліта-центрів" майже у всіх великих містах України, той же "Кінгз Кепітал" — все це втрати наших громадян, не зіставні з проблемами двох-трьох десятків тисяч вкладників всіх кредитних спілок.

І нарешті 3-й виклик. Сьогоднішня ситуація з державним регулюванням кредитних спілок. Мабуть, ви погодитесь з нами: таких складних відносин ринку з ДФП в нас ще не було. І справа не тільки в тому, що не з нашої вини практично була провалена кампанія з переліцензування кредитних спілок, що не могло не вплинути на динаміку виходу ринку кредитних спілок з кризи. Не менше нас непокоїть ситуація з нормотворчою діяльністю, з доопрацюванням проекту Концепції розвитку системи кредитної кооперації, заходів по подоланню кризових явищ, просуванням змін до законодавства, відсутність реальних кроків по цивілізованому виведенню з ринку відверто аферних кредитних спілок, які не один рік до кризи тільки компрометували рух кредитних спілок та лопнули як бульбашки в кінці 2008 року. Зрозуміло, що формальне виключення таких спілок з державного реєстру (немає організації — немає проблеми) жодної проблеми не вирішує.

Як же спрацювали кредитні спілки — члени НАКСУ в 2010 році на фоні цих трьох викликів перед ними? В додаткових матеріалах ви можете ознайомитись із загальною динамікою по всіх фінансових показниках, тому вважаємо, що детально на них зупинятися необхідності немає. Хочу тільки підкреслити, що за звітний рік відбувся невеликий ріст загальної кількості активів всіх спілок, загальний капітал, причому, в першу чергу за рахунок пайового капіталу із зрозумілих для всіх причин. Зріс також резервний капітал. Дещо покращилась ситуація із простроченими кредитами, із формування РЗПВ та виконанням нормативів по цьому розділу.

При цьому, треба враховувати той факт, що за 2010 рік поляризація ситуації в різних групах спілок ще більше посилилась. Із 148 КС — членів НАКСУ без збитків закінчили 2010 рік 126 спілок (майже вдвічі більше, ніж у 2009 році). В цій групі спілок (де зосереджено 73 % всіх активів членів НАКСУ) ріст значно перевищує загальні показники. В цій переважній по кількості групі спілок ріст за 2010 рік по всіх показниках складає від 5 до 20 %.

В цьому контексті вважаємо за необхідне коротко проінформувати про діяльність спеціальних фінансових фондів НАКСУ. Не дивлячись на певні проблеми і в цьому плані, в 2010 році всі фінансові програми НАКСУ в цілому успішно працювали, що теж не могло не позначитись у змінах на краще в самих кредитних спілках.

У звітному році надано фінансової допомоги спілкам:

— із фонду технічної допомоги — 10-ти спілкам на суму майже 100 тис. грн., а загальна сума коштів фонду зросла більш ніж на 10 %;

— із програми "Старт" допомогу отримали 12 кредитних спілок на суму 263 тис. грн.;

— зі Стабілізаційного фонду допомогу в 2010 р. отримали 8 кредитних спілок і на сьогодні додатковими коштами Стабфонду оперують 12 КС на загальну суму майже 1,2 млн. грн.

До цього переліку логічно додати й діяльність Об’єднаної кредитної спілки НАКСУ, яка зараз виступає як досить активний чинник підтримки ліквідності кредитних спілок та додатковим джерелом забезпечення необхідної дохідності.

За 2010 рік ОКС НАКСУ надано більше 100 кредитів 52 кредитним спілкам на загальну суму понад 12,5 млн. гривень.

Причому, у випадку зі Стабфондом та Об’єднаною кредитною спілкою такі показники забезпечені, не дивлячись на падіння їх загальних активів з відомих усім причин. Більшість з них пов’язані з виходом із НАКСУ декількох великих спілок у зв’язку із складною фінансовою ситуацією, іншими словами навіть ці втрати Стабфонду мали позитивний ефект — можливість отримати спілкам додаткового фінансового ресурсу, який зберігся в НАКСУ і хоч якось зменшив проблеми останнім.

Тепер безпосередньо щодо проблемних спілок в НАКСУ. Їх у складі НАКСУ 22 (приблизно 15 %). Із цих спілок, які закінчили фінансовий рік зі збитками, в 13 — збитки складають менше одного мільйона і в багатьох з них вони без проблем перекриваються резервним фондом та РЗПВ.

В 9 спілках ситуація набагато складніша. На їх долю припадає 50 млн. грн. збитків та 128 млн. грн. прострочених кредитів при 143,5 млн. грн. загального кредитного портфеля.

У звітному періоді Виконавча дирекція дуже багато часу приділяла індивідуальній роботі з проблемними спілками. Деякі позитивні зрушення є, але ще дуже незначні. Причин дві: перша — це в кращому випадку бездіяльність виконавчої служби, пасивність правоохоронних органів та прокуратури. Друга — нерідко ігнорування керівництвом спілки рекомендацій НАКСУ, а в окремих випадках і взагалі відсутність співпраці та приховування реальної картини. В цьому плані Виконавча дирекція вважає за доцільне підтримати пропозиції Ради НАКСУ про внесення змін до Статуту НАКСУ, якими зобов’язати спілки відкривати всю інформацію при перевірках з боку Асоціації. Розуміємо, що тим самим ми можемо втратити прихильність до Асоціації окремих спілок та негативно вплинути на її чисельність, але, на нашу думку, це краще, ніж втрачати імідж, а інколи і ресурси фінансових фондів НАКСУ.

Підсумовуючи питання роботи з проблемними спілками, при всіх негараздах все таки слід визнати, що, на відміну від ряду спілок — не членів НАКСУ, на сьогодні в НАКСУ немає жодної кредитівки, де ситуацію неможливо було б виправити. Тому хочемо сподіватися, що в поточному році нам спільними зусиллями вдасться зрушити цю проблему. Тим більш це реально при певних корективах державної політики по відношенню до кредитної кооперації. У звітному періоді НАКСУ неодноразово зверталася до Генеральної Прокуратури, Комітету Верховної Ради по боротьбі з корупцією, міністра юстиції та керівництва Державної виконавчої служби з конкретним аналізом ситуації та проханням про сприяння. На превеликий жаль, результативність цього ще бажає бути кращою. І перш за все це стосується місцевих структурних підрозділів даних органів.

Говорячи про сподівання на корективи державної політики щодо кредитної кооперації, на першому місці, без сумніву, знаходиться діяльність ДФП. Головна проблема тут, на наш погляд, — це відсутність ефективного діалогу регулятора з ринком, причому не по нашій вині. Не можна сказати, що діалог взагалі не відбувається. Була зустріч голови ДФП з керівниками кредитних спілок та асоціацій минулого року, був круглий стіл керівництва ДФП з асоціаціями, були засідання із заступниками голови ДФП, проходили оперативні наради. Але здебільшого це нагадує вислів "Мы посоветовались и я решил!". Причому нерідко ринку стає відомо, що "решил" через декілька місяців після самого рішення з інформації вищестоящих державних органів.

З цієї трибуни ми хочемо ще раз офіційно заявити, що ми не згодні в цілому з політикою, яку проводить сьогодні Держфінпослуг по відношенню як до проблемної частини ринку, так і особливо до переважної частини, яка працює сьогодні стабільно та надійно.

Виходячи з даної ситуації у звітному періоді ми стали більш активно працювати з іншими державними органами, щоб хоч якимось чином впливати на ситуацію. Мова йде про Верховну Раду, Кабінет Міністрів, Міністерство фінансів, Міністерство юстиції та ін.

Красномовний приклад: в ході кампанії по формуванню громадських рад при органах державної влади представники НАКСУ були обрані до складу дорадчого органу Мінфіну та Держфінмоніторингу і мають там вагомий вплив. А от до складу громадської ради при ДФП представники НАКСУ обрані не були (хоч подавалося аж 2). До речі, до цього органу після "таємного" голосування не обраний жоден представник руху кредитних спілок, як і представники більшості інших ринків фінансових послуг, які регулює ДФП. Як-то кажуть, коментарі зайві.

Національна асоціація може тільки вітати зусилля керівництва ДФП по боротьбі з корупцією у своєму апараті — це дійсно дуже важливо. Але нам здається не дуже ефективною в цьому плані офіційна заборона працівникам апарату Комісії спілкуватися з учасниками ринку. На думку практично всіх учасників усіх небанківських фінансових ринків, ця сувора вимога мало сприяла досягненню благородної цілі. От якби така заборона стосувалася численних умовно афілійованих з ДФП структур, то, можливо, ефект був би значно більший. З іншого боку, обмеження таких комунікацій при відомих проблемах з реєстром, спілкуванні в електронному вигляді, неоднозначності дуже багатьох тлумачень нормативної бази в самій Комісії нерідко заводить спілки просто в глухий кут. Тільки цим можна пояснити ситуацію, коли документи на поновлення ліцензії повертаються спілці 5-8 разів, причому, кожний раз з новими зауваженнями виключно по тексту документів. Риторичне запитання: як це сприяє фінансовій стабілізації спілок? Як це сприяє боротьбі зі зловживаннями в окремих спілках?? І в кінці кінців, як це сприяє боротьбі з корупцією в самому регуляторі?

Я вже не говорю про дуже вагомі фінансові витрати на такі "футбольні спектаклі", які теж врешті решт лягають тягарем на тих же споживачів фінансових послуг, якими так опікується ДФП.

У звітному періоді Виконавча дирекція докладала чимало зусиль на виправлення даної ситуації, причому ті чи інші дії ми були вимушені здійснювати оперативно, часом не чекаючи підтримки керівних представницьких органів Асоціації, враховуючи термінову необхідність, а в окремих випадках і свідомо із за бажання не перекладати відповідальність на всіх, враховуючи можливі наслідки.

Тому нам сьогодні тим більш приємно констатувати той факт, що члени Ради та Наглядового комітету НАКСУ публічно заявили про свою позицію та одностайно підтримали всі рішучі дії Виконавчої дирекції у цей складний період. Таку ж позицію продемонстрували і лідери більше 80-ти кредитних спілок — членів НАКСУ, поставивши свої підписи під відповідним зверненням до керівництва держави. І сьогодні ми висловлюємо щиру вдячність всім за небайдужу консолідовану позицію та за підтримку.

Цей приклад надає нам впевненості та оптимізму у своїх сподіваннях на майбутнє, на велике майбутнє всього руху кредитних спілок.

Якби такою ж консолідованою була позиція ще й наших колег із інших професійних об’єднань ринку, в т.ч. і не тільки ринку кредитних спілок, ми без сумніву вже мали б сьогодні іншу ситуацію на ринку. На превеликий жаль, так не відбувається. І це, як виявляється, абсолютно не залежить від кількості підписаних договорів та меморандумів про співпрацю та від красивих епітетів у їх текстах.

Звісно, для НАКСУ, і особливо для Дирекції, було б можливо більш комфортним залишитись, як-то кажуть, "при дворі" та йти на будь-які компроміси з будь-якого приводу або, в гіршому випадку, просто піаритись про бурхливу діяльність, інформуючи щоденно громадськість про свої пропозиції та зауваження, закриваючи очі на питання по суті та не дуже переймаючись результативністю цього процесу. Я не виключаю, що в такому разі членство в НАКСУ було б, можливо, навіть більшим, ніж сьогодні, адже бути в опозиції в Україні ніхто не любить. Інше питання — що в такому випадку буде з рухом кредитних спілок через рік? Відповідь зрозуміла всім.

Ми не будемо сьогодні перераховувати, скільки звернень до керівних органів держави було підготовлено та підписано від імені НАКСУ (самостійно чи спільно з партнерами по ринку), скільки зауважень та пропозицій було надіслано до ДФП та інших органів виконавчої влади. Про частину з них ми інформували ринок, про частину ні. З цього приводу ми маємо немало нарікань від кредитних спілок, в т.ч. від членів Ради. Добре розуміємо обґрунтування такої позиції, це логічні і правильні зауваження. В той же час, практика поведінки з цього питання в нинішніх умовах, переконала нас у зворотньому. Тому ми дуже просимо вас дозволити нам у найближчій перспективі і надалі надавати таку інформацію дозовано, виходячи із доцільності. Все-таки отримання результату сьогодні важливіше, ніж демонстрація конкретних кроків та сподівання на подяку та нагороди героям.

Сьогодні ми можемо тільки доповісти, що в кінцевому рахунку нова Концепція розвитку системи кредитної кооперації, підготовлена ДФП, 2 рази поверталася з Кабміну без розгляду, ідея платежів ринку у вищих коридорах влади не пройшла, підняття ціни (офіційної!) за ліцензію не відбулося, нововведення по фінансовій звітності перенесені, "афілійовані" організації значно зменшили свої апетити, розуміння у вищих коридорах доцільності тих чи інших важливих змін в законодавстві, хоча і зі складнощами, але рухається в правильному напрямку, всі, кому було необхідно, обов’язкове навчання пройшли і свідоцтва отримали. Даний перелік можна було б продовжувати, при цьому розуміючи, що цілий ряд проблем, теж дуже важливих для ринку кредитних спілок, на жаль, все ще залишається невирішеним. Тому й надалі вважаємо за необхідне зберегти гнучкість лобістської діяльності задля збереження руху кредитних спілок. Але ні в якому разі гнучкість не може бути безпринципною і не повинна зашкодити прозорості роботи та гласності.

З цього питання ми можемо доповісти делегатам Конференції про те, що ми й надалі не відмовились від функціонування форуму на сайті НАКСУ, не дивлячись на те, що в дискусіях на ньому дістається всім; не обмежували доступ ні до одного розділу на сайті тільки членством в НАКСУ, опублікували в журналі динаміку фінансових показників всіх членів НАКСУ, продовжуємо щоквартальну публікацію узагальненого аналізу фінансової звітності, ніколи не ховали і не ховаємо зараз фінансової звітності безпосередньо самої асоціації. При цьому, не дивлячись на зрозумілі всім певні складнощі у виконанні бюджету НАКСУ, не підвищували і не плануємо на 2011 рік підвищення членських внесків, плату за навчання, яке ми проводимо самостійно; продовжуємо видавати та розповсюджувати безкоштовно наш журнал "Бюлетень кредитних спілок" як серед членів НАКСУ, так і серед всіх бажаючих; не займаємось заробітчанством при проведенні тих чи інших масових заходів, не беремо додаткових коштів по абсолютній більшості консалтингових послуг для членів НАКСУ і т.д.

Тому нам інколи стає дивно і прикро, коли всього цього не бачать чи роблять вигляд, що не бачать, наші опоненти, в т.ч. і деякі міжнародні проекти чи дослідники ринку. Але, на жаль, часу на те, щоб у кожному випадку апелювати на всі факти необ’єктивності, у нас практично не вистачає. Вважаємо, що Бог та історія нас розсудять.

Щодо пропагандистської роботи в цілому, я думаю, всі помітили, що за звітний період вона значно активізувалась. Практично щоденно ви маєте огляд фінансової преси, кількість виступів на телебаченні, радіо, присутність в друкованих та електронних засобах масової інформації виросла майже вдвічі. Ми розуміємо, що на фоні тієї істерії, що відбувається в деяких ЗМІ, цього явно недостатньо. Але, на жаль, а може, на щастя, ми не можемо змагатись з ними та їх фінансовими ресурсами на таку антипропаганду. Тому для нас залишається єдиний козир — це об’єктивність інформації, принциповість позиції та безкомпромісність в оцінках — це єдине, що приваблює засоби масової інформації, якщо не брати до уваги пункт перший.

Консалтингова та навчальна діяльність. Як вже говорилося вище, головне завдання перед нами полягало в допомозі у підготовці та експертизі документів з переліцензування діяльності КС. У звітному періоді ліцензії закінчились у 66-ти кредитних спілок, через Виконавчу дирекцію проходили документи 48-ми спілок. Отримало ліцензії з них — 23. Причому документи поверталися з ДФП та доопрацьовувались: 2 рази — 12-ти спілок, три рази — 10-ти спілок, більше чотирьох разів (окремі по 6-8) — 7 кредитних спілок. Іншими словами, обсяг планованих витрат часу був перевиконаний в три рази, а кінцевий результат не сягає і 50 %. Причому, скажемо відверто, цей результат значною мірою був досягнутий не завдяки зусиллям НАКСУ. Ось така прикра та сумна статистика. Відповіді на питання "чому?", я думаю, всім відомі.

Зараз ми супроводжуємо 2 судових позови до ДФП з цього приводу. Відчуваємо, що результати якщо й будуть, то не скоро.

За звітний період сервісними структурами НАКСУ було підготовлено та проведено самостійно 7 семінарів із загальною аудиторією слухачів близько 250 керівників та спеціалістів КС, 260 працівників пройшло навчання по обов’язкових програмах ДФП та Держфінмоніторингу при консультуванні та супроводженні цього складного в останній час процесу структурами НАКСУ. Готується традиційний великий семінар в м. Севастополь на червень цього року. Ви чудово розумієте, що й на цьому напрямку є проблеми з огляду на фінансову спроможність кредитних спілок, особливо після того як затрати по обов’язковому навчанню зросли в 4 рази.

Щодо міжнародної співпраці. НАКСУ і сьогодні залишається єдиним представником руху кредитних спілок України у Всесвітній Раді кредитних спілок (WOCCU), дисципліновано сплачуючи досить поважні членські внески та щорічно формуючи делегацію від України на Світові форуми. Навіть в цьому році в м. Глазго (Шотландія) Україну буде представляти делегація більше 20 осіб на чолі з Віце-президентом НАКСУ Людмилою Кравченко. Ми є активними членами Української світової кооперативної Ради, яка останні 2 роки значно активізувала свою діяльність, в тому числі і завдяки нашим ініціативам.

Співпрацюємо також з рухами кредитних спілок країн-сусідів. Іншими словами, рух кредитних спілок України та НАКСУ на світовому рівні досить поважно представлений, не дивлячись на певне гальмування розвитку.

Закінчуючи звітну доповідь Виконавчої дирекції, ми хочемо ще раз подякувати Раді НАКСУ, Наглядовому комітету за дуже конструктивну співпрацю у звітному періоді та громадянську позицію, всім членам Національної асоціації за підтримку, яку ми постійно відчуваємо, за в цілому досить високу дисципліну у виконанні своїх статутних обов’язків, і саме головне, за самовіддану роботу, послідовність, оптимізм та стійкість в ці нелегкі часи. Ваша стабільна та послідовна робота, надійність — без перебільшення є кращою рекламою кредитно-кооперативному руху та чесного служіння громаді і всій Україні.

Хочу звернутись з цієї трибуни до представників засобів масової інформації, до державних органів із беззаперечними переконанням. Лідери кредитних спілок, стабільно працюючих на ринку вже не один рік, а багато хто і більше 10-15 років, як ніхто інший зацікавлені у стабільному, надійному розвитку кредитних спілок і всього руху. Кожен із них більше любого чиновника будь-якого рангу та журналіста переживає за вкладників, в т.ч. і тих, які постраждали від горе-кооператорів. Для них кредитні спілки — це не бізнес, як дехто вважає, для них розбудова кредитно-кооперативного руху в Україні — це спосіб служіння Україні та її народу, а то й сенс життя. Тому ми закликаємо владу, регулятора і тих, хто дійсно, не на словах, хоче виправити ситуацію, опиратися на кращий актив кредитної кооперації у всіх своїх діях та рішеннях. Тільки в цьому може бути реальна запорука для позбавлення небанківського сектору від поодиноких шахраїв та випадкових людей, тільки в цьому може бути позитивний результат всіх реформ та подальший рух вперед. А що результати будуть і рух вперед буде, у нас сумніві немає.

 

Дякую за увагу!

 

Президент НАКСУ Петро Козинець

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru