Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

Реєстрація договорів перестрахування

Реєстрація договорів перестрахуванняЯкий би опір ми цьому не чинили, держава подовжує нарощувати свої контрольні функції. Тому зрозумілі мотиви неприйняття додаткового контролю щодо реєстрації договорів перестрахування.

Але все ж таки варто проаналізувати, чи дійсно таким непередбачливим було застосування державної реєстрації договорів перестрахування в проекті Розпорядження Держфінпослуг «Про затвердження Порядку реєстрації договорів перестрахування».

Як обґрунтуваннях невідповідності йде  посилання на три основні невідповідності:

-      статтю 210 ЦК України;

-      Постанову КМУ від 26.04.2004 року №671 «Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів»;

-      статтю 12 Закону України «Про страхування».

Отже, варто їх послідовно розглянути. Так, ст. 210 ЦК України містить положення про те, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Ключовою фразою цієї норми є те, що реєстрації підлягають лише «правочини, реєстрація яких встановлена законом». Проаналізувавши норми Цивільного кодексу України (як певного зводу (об’єднання) законів), ми приходимо до висновку, що під відповідну реєстрацію в Державному реєстрі правочинів підпадають договори щодо розпорядження нерухомістю, а такі мають укладатися у спеціальній формі – нотаріальній, що підтверджує і зміст п. 2 вищенаведеного Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, прийнятого на виконання відповідної норми Цивільного кодексу України. У ньому зазначено, що реєстраторами, які вносять інформацію до Державного реєстру правочинів, є тільки державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси (далі – нотаріуси), які згідно з договорами, укладеними з адміністратором Реєстру, проводять державну реєстрацію правочинів, змін, внесених до них, відомостей про припинення їх дії. Отже, відповідно до змісту Цивільного кодексу та Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого Постановою КМУ від 26.04.2004 року за №671, під контроль підпадають із занесенням у відповідний Державний реєстр правочинів правочини щодо обігу нерухомості. Причому перелік договорів щодо форми розпорядження нерухомістю, визначений в п. 5 Тимчасового порядку, не є виключний, про що зазначає сам зміст цього пункту. Отже, буде помилковою думка щодо виключності переліку договорів, зазначених в цьому Тимчасовому порядку. Таким чином, цей Державний реєстр правочинів здійснює реєстрацію (контроль) виключно правочинів щодо нерухомості і не має відношення до реєстрації договорів перестрахування взагалі.

На питання про виключність існування тільки Державного реєстру правочинів, порядок ведення та режим якого було визначено Постановою КМУ від 26.04.2004 року №671, відповідає частина друга ст. 210 ЦК України. Так, відповідно до цієї норми перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.  Отже, ч. 2 ст. 210 ЦК України передбачає наявність не тільки єдиного  Державного реєстру правочинів, а й інших реєстрів. Причому слід зазначити, що відповідна стаття Цивільного кодексу України має загальний характер та не регулює конкретну галузь господарської діяльності. Тому на виконання вимог цієї норми ЦК і було прийнято спеціальний Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 1 липня 2004 року, яким врегульовано відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості. Правочини щодо нерухомого майна вчиняються, якщо право власності на це майно зареєстроване відповідно до цього закону, а реєстрація речових прав на нерухомість, їх обмежень здійснюється лише у разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника нерухомого майна (ст. 3), що підтверджує взаємопов'язаність державної реєстрації цих фактів. При цьому державну реєстрацію правочину не можна ототожнювати з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно або самого нерухомого майна чи інших об'єктів цивільного права. Таким чином, і обіг нерухомості також поки що немає єдиного реєстру, розмежовується реєстрація самих правочинів та речових прав, що виникають при їх здійсненні.

Так само і відокремлена реєстрація договорів (правочинів) в певних галузях господарської діяльності. Порядок такої реєстрації в певній галузі, логічно, законодавець відносить до регулювання також спеціального законодавства. Так, зокрема нормою ст. 12 Закону України «Про страхування» передбачено, що договори перестрахування підлягають реєстрації в порядку, затвердженому уповноваженим органом.

Законодавець цією нормою передбачив право уповноваженого органу в даній галузі господарської діяльності самостійно визначити порядок реєстрації. Причому уповноважений орган, якому надано таке право, відповідно до норми цієї статті, не позбавляється права залишити за собою право ведення відповідного реєстру договорів перестрахування. Отже, саме на виконання цієї норми Державна комісія з регулювання ринку фінансових послуг як уповноважений орган розробила відповідний порядок ведення реєстру договорів перестрахування, залишивши за собою право його ведення.

Але слід зазначити, що реєстрація договорів перестрахування фактично за своїм обсягом контролю опосередковано існувала й раніше. Так, Порядок та вимоги щодо здійснення перестрахування у страховика (перестраховика) – нерезидента, затверджений Постановою КМУ від 4 лютого 2004 року №124, передбачав обов’язок надання інформації про укладені договори перестрахування, а Порядок надання страховиками (цедентами, перестрахувальниками) інформації про укладені договори перестрахування із страховиками (перестраховиками) – нерезидентами до Держфінпослуг, затверджений Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 4 червня 2004 року №914, передбачав обсяг такої інформації та порядок її надання.  

Насправді викликає занепокоєння інше: введення відповідної реєстрації не скасує наявність попередніх вищенаведених контрольних функцій, що дійсно призводить до посилення адміністративного впливу, та змушує страховика втрачати час не на безпосередню професійну діяльність. Слід пом’ятати, що ефективність контрольних функцій не пов’язана з їх ускладненням та накопиченням різних їх форм.

Враховуючи наведене, занепокоєння щодо незаконності реєстрації договорів перестрахування є певною мірою передчасними. Напевно, слід замислитися над іншим, а саме над доцільністю накопичення різних форм контролю, перестрахової діяльності, хоча варто було б іти шляхом її уніфікації та зведення до єдиної форми звітності. 

 

 

 

 

 

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru