Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

В очікуванні ринку землі…

Президент України Віктор Янукович сподівається, що Верховна Рада у вересні  розгляне всі законопроекти, необхідні для проведення земельної реформи.

 

«Ми практично погодили і Концепцію земельної реформи, і необхідні законопроекти. Я сподіваюся, що найближчим часом ці документи будуть розглянуті, пройдуть громадські  обговорення в усіх регіонах України», – сказав глава держави під час поїздки до Вінницької області. «У липні – серпні ми будемо обговорювати, і, скоріш за все, у вересні Верховна Рада розгляне законопроекти», – прогнозує Президент.

Нагадаємо, для запровадження в Україні ринку землі необхідно ухвалити мінімум два основні закони – про ринок землі і про державний земельний кадастр – останній, про який «Україна Бізнес» раніше писала, нещодавно був ухвалений парламентом у першому читанні. Заступник голови Державного земельного агентства Микола Калюжний прогнозує, що закон про кадастр невдовзі буде прийнятий в цілому та підписаний Президентом; закон про ринок земель – буде ухвалений у вересні-жовтні і з 1 січня 2012-го вступить у дію. «Упевнений, що до цього моменту ми встигнемо прийняти всі необхідні нормативні акти і закінчити інвентаризацію земель», - заявив заступник голови Держземагентства в ході конференції «Приватизація земель в Україні: результати, наслідки, перспективи», що відбулася в столиці.

При цьому на законодавчому рівні необхідно визначити не лише умови продажу земель, а й чітко виписати жорсткі умови і критерії, які створювали б перепони для їх неефективного використання, погіршення якості ґрунтів, зміни цільового призначення земельних ділянок, спекуляцій на ринку землі тощо.

«Ми запроваджуємо ринок земель задля того, щоб стимулювати не спекуляції, а виробництво, забезпечити рівні умови доступу до цього ринку вітчизняних та іноземних суб’єктів господарювання, щоб земля перебувала у найбільш ефективного господаря», – обіцяє глава держави. Він також резюмував, що «відкриття ринку землі не повинно перетворитися на безконтрольне їх виснаження. Недотримання вимог щодо збереження родючості землі має невідворотно каратися».

Віктор Янукович наголосив, що земельна реформа має відрегулювати питання оренди та продажу землі: «ця реформа дасть можливість власникам паїв – а їх близько 6,5 мільйонів – отримати справедливу ціну на оренду землі, а з часом буде можливість за їх (пайщиків) бажання під певні умови, як тільки вони будуть відпрацьовані, – і продати.

При цьому ставлення самих землеробів до перспективи перетворення сільськогосподарської землі на товар, на відміну від оптимізму чиновників, далеко не таке однозначне. За результатами комплексного соціологічного дослідження «Оцінювання проведення земельної реформи в Україні за наслідками 2010 року», проведеного на замовлення Держземагентства в рамках Проекту Світового банку Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України, 51,5% власників земельних паїв вважають, що земля сільгосппризначення не може бути предметом купівлі-продажу, 18,7% - підтримують введення ринку земель за умови створення належних правових і економічних умов.

Позитивна оцінка існування мораторію на продаж землі багато в чому ґрунтується на впевненості, що в Україні не створені належні умови для запровадження ринку земель. В основі негативного ставлення до скасування мораторію головами фермерських господарств є побоювання втратити частину орендованих нині земель, а в майбутньому – перспективи для розвитку (розширення землекористування). Згідно з результатами дослідження, загальна тенденція полягає в тому, що загалом фермери частіше передбачають негативні наслідки, аніж позитивні

Земельне питання послужило і проведенню всеукраїнського селянського віча, ініційованого Селянською партією України за підтримки громадських організацій.  

Аграрії відзначають, що сьогодні ані фермер, у домінуючій частині, ані сільгосппідприємство, ані власник особистого селянського паю чи особисте селянське господарство не мають коштів для придбання землі. Як наголошував голова Союзу сільськогосподарчих обслуговуючих кооперативів Іван Томич, ринок землі за цих обставин серйозно підірве виробництво продукції, особливо працезатратних культур, у більшості регіонах України.

Іван Томич застерігає, що Україна протягом декількох років може втратити будь-яку перспективу щодо збереження сільської місцевості. Тобто, за умов запровадження продажу землі, – остаточне  знищення українського села з точки зору збереження сільської поселенської мережі і її відтворення.

Існує й дещо інша думка щодо ситуації з продажем землі. Так,   на думку директора Центру економічного розвитку Олександр Пасхавера, як тільки земля почне продаватися, відбуватимуться два процеси. По-перше, буде дуже високий компонент кримінальності, як було у всіх реформах в України. З іншого боку, в економічному плані це швидко підвищить ефективність сільського господарства. «Так було з підприємствами. Цей процес у соціальному відношенні сприймався вкрай негативно. В економічному плані, як тільки закінчилась масова приватизація підприємств (приблизно у 1998 році), у 2000 почався ріст виробництва. Я думаю, що тут буде те ж саме», – прогнозує експерт.

Соціальні наслідки для села від скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення будуть залежати від того, який закон про ринок земель буде прийнятий, вважає Олександр Пасхавер. Зокрема, досі немає єдності стосовно того, які обмеження необхідно  встановити на володіння землею. Наприклад, в деяких країнах Європи є проста вимога, щоб власник жив на своїй землі. Це, відповідно, приведе до розвитку фермерського господарства.

На думку експерта, якщо в Україні запрацює ринок землі, ситуація на продовольчому ринку суттєво покращиться – але лише в тому випадку, якщо держава не почне знову грубими методами регулювати виробництво продукції і ціни на продаж.

«Земельна реформа повинна збільшити приток інвестицій і зменшити рівень корупції в Україні», - відзначає і старший координатор проекту Світового банку в Україні Тамара Сулухія. Ринок землі повинен бути сформований так, щоб зменшити регуляторну роль держави, щоб держава не мала переваг на ринку землі, - наголошує вона. До речі, за висновком експертів Світового банку, з огляду на існуючий пакет українських законопроектів щодо ринку землі, така небезпека все ж існує.

Таким чином, приватизація землі в Україні, найціннішого її надбання, очевидно, стане найважливішим екзаменом на зрілість сучасного українського суспільства.

 

Продаж землі:

Pro

· до 50% власників паїв проживають за межами населеного пункту, і орендна плата за пай не є визначальною в структурі їх доходів; власники, для яких проблеми, викликані володінням земельною ділянкою можуть переважати вигоди, хотіли б її позбутися;

· частина жителів села продала б свої паї для вирішення поточних нагальних потреб: лікування, плати за навчання, забезпечення вищого рівня споживання;

· часто орендарі хотіли б розширити свій бізнес, і могли б робити це за рахунок купівлі землі;

· право власності безумовно повинно включати і право продажу її.

 

et-Contra

· можлива монополізація і знищення конкуренції на значних територіях;

· втрата місцевим населенням робочих місць у галузі сільськогосподарського виробництва;

· зубожіння частини населення, яке неефективно розпорядиться коштами від продажу землі;

· дуже велика вірогідність простого «проїдання коштів».

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


































НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru