Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

«Укрзалізниця»: оптимізація без оптимізму

"Укрзалізниця" оголосила про наміри в 2012 році скоротити на 25% загальну кількість потягів, в цілях оптимізації, щоб позбутися маршрутів, які не заповнюються. В планах також зняти 30 нічних маршрутів, а кількість денних збільшити з 18 до 22 та відмінити 1686 зупинок пасажирських потягів на Придніпровській і Одеській залізницях для збільшення середньої швидкість руху потягів з 55 до 55,6 км/ч.

За інформацією ЗМІ, відмінять потяги Сімферополь-Чернігів, Хмельницький-Київ. Також будуть відмінені маршрути Знам’янка-Шевченко-Москва, Львів-Адлер, Львів-Вроцлав, Маріуполь-Львів, Маріуполь-Липецьк. Протягом листопада також перестануть діяти маршрути Київ-Астана, Харків-Уфа, Харків-Липецьк, Харків-Калінінград, Харків-Мурманськ. Упродовж 2012—2013 років мають намір скоротити 23 напрямки.

Пояснюючи мотиви, якими керувалися при ухваленні рішення про скасування курсування деяких поїздів, у держкомпанії апелюють до результатів моніторингу маршрутів, отриманих з використанням автоматизованої системи аналізу даних пасажиропотоку на предмет визначення попиту, економічної доцільності та технічних можливостей здійснення пасажирського руху.

На переконання гендиректора «Укрзалізниці» Володимира Козака, оптимізація є на разі просто необхідною, адже деякі поїзди "перевозять повітря". За його словами, останнім часом з'явилася велика кількість маршруток, автобусів, збільшилися перевезення авіатранспортом. «Зрештою, населення країни скоротилося практично на шість мільйонів. Але кількість рейсів пасажирських поїздів, які курсують по країні, не переглядалася дуже давно. Ось і виходить, що йде напівпорожній потяг, а паралельно з ним за цим же маршрутом автобус, який теж не може набрати достатню кількість пасажирів», - зазначив глава держкомпанії.

Підтримує позицію гендиректора «Укрзалізниці» і  начальник головного пасажирського управління «УЗ» Олександр Іванько, наводячи, зокрема, як приклад щоденний потяг 125/126 Дебальцево-Хмельницький, в якому за 9 місяців трохи більше 6000 пасажирів (4%) їхали з кінця в кінець, через що витрати донецької залізниці на його експлуатацію окупилися лише на 39,7%.

Гендиректор «Укрзалізниці» переконаний, що оптимізація маршрутів жодним чином не означає, що регіони залишаться без залізничного сполучення. Він запевнив, що розклад буде відкоригований шляхом заміни маршрутів, на яких кількість пасажирів невелика та зміни періодичності курсування поїздів, також будуть додаватися вагони до потягів на тих напрямах, де підвищений попит на квитки.

Також керівництво держкомпанії наголошує на відкритості до конструктивного обговорення питання оптимальної організації транспортного приміського сполучення. Підприємство підкреслює, що готове йти назустріч місцевій владі у питаннях збереження обсягів руху приміських потягів за умови компенсації збитків відповідно до чинного законодавства.

 До введення нового графіка руху залізничники пропонують пасажирам альтернативні маршрути.

За словами В. Козака, логістика залізничних пасажирських перевезень будуватиметься за європейським зразком. Вже сьогодні проводиться робота зі створення швидкісних пасажирських коридорів, якими нові міжрегіональні потяги перетинатимуть Україну — зі сходу на захід і з півночі на південь — всього за 10 годин. Перевезення денними поїздами планується забезпечувати між містами Київ-Львів, Київ-Донецьк і Київ-Харків.

Водночас, на думку голови Всеукраїнської асоціації туроператорів України Ігоря Голубахи, сьогоднішня оптимізація, в першу чергу негативно вплине на внутрішній туризм, адже складне сполучення не сприятиме його розвитку. Експерт наголосив, що до скорочення деяких потягів потрібно підійти виважено, попередньо оцінивши всі «за» та «проти».

 На його переконання, на сьогодні головними ідеями, що варто впровадити в роботу «Укрзалізниці» задля покращення туристичного клімату в Україні, є покращення якості рухомого складу та обслуговування, зручність розкладу потягів для туристів, збільшення кількості швидкісних потягів.

Питання оптимізації не залишилось поза увагою конфедерації вільних профспілок, які побоюються, що зменшення кількості потягів спричинить скорочення робочих місць. Проте гендиректор «Укрзалізниці» В. Козак запевнив, що оптимізація не буде відбуватися за рахунок скорочення працівників. «Офіційно хочу заявити, що жодна людина скорочена не буде. Скажу більше - у нас є гостра необхідність в поповнені кадрів.  Кожен пройде курси перекваліфікації. Нові маршрути вимагають висококваліфікованих бригад з обслуговування та провідників».

Проте в профспілках не розраховують на такі оптимістичні перспективи та призивають залізничників "готуватися до гіршого". "Якщо УЗ не згодиться з нашими вимогами - жоден потяг з депо не вийде", - вже пообіцяв голова вільної профспілки Південної залізниці Сергій Лашко.

Водночас експерти наголошують на ще одному аспекті справи - соціальному, адже, можливо й не надто комфортні чи навіть збиткові, але дешеві потяги будуть замінені на швидкісні і дорогі експреси. З іншого боку, наявність збиткових потягів лягає важким вантажем на фінанси «Укрзалізниці», роблячи неминучим постійне підвищення цін. Тож якщо нерентабельні потяги скоротять, це дозволить багато в чому уникнути серйозного підвищення цін на потяги, що залишилися.

Проте це не єдині нововведення в сфері залізничного перевезення - «Укрзалізниця» почала повагонний продаж квитків. Тепер поки не залишиться менше 8 непроданих місць в одному вагоні (не важливо купе, СВ або плацкарт), в наступний вагон такого ж класу квитки не продаватимуть. Вже на сьогодні можна відмітити, що такі кроки призвели до виникнення так званої «проблеми нижньої полиці», коли нижні місця є, але купити їх не можна, тому що вони в іншому вагоні, який поки що закритий для продажу.

Тож поки що експерти сходяться на думці, що в першу чергу від заявленої оптимізації постраждають пасажири внутрішніх перевезень.

На переконання колишнього міністра транспорту та зв'язку Йосипа Вінського, на сьогодні «Укрзалізниця» втрачає свої позиції на ринку пасажирських перевезень. Екс-міністр окреслив основні, на його думку, проблеми «Укрзалізниці»: вона досі не реформована, відсутнє ринкове середовище в сфері перевезень та конкуренція на цьому ринку.

Ще одне велике проблемне питання у експертів викликають багатомільярдні збитки в сфері приміських пасажирських перевезень. Адже, за їх оцінками, 70% пасажирів є пільговиками та користуються послугами залізниці безкоштовно.

При цьому фахівці відмічають, що приміські потяги зношені на 80% і фінанси на їхню закупівлю не передбачені у держбюджеті. Ускладнює ситуацію у приміському секторі й заборгованість облдержадміністрацій за пільгові перевезення. Так, за дев'ять місяців цього року «Укрзалізниця» перевезла пільговиків на суму майже у 1,15 млрд грн, а компенсацію отримала лише 25% від цієї суми. «На пасажирських перевезеннях «Укрзалізниця» має 5 мільярдів збитків. Тобто, кожен поїзд, що їздить, приносить збитки. Тож зрозуміло - чим менше поїздів, тим менше збитків. Але так ми можемо дійти до того, що залізниця взагалі перестане возити людей... ", - окреслює невеселі перспективи Йосип Вінський.

Що стосується пільговиків, то на його думку, це питання потребує законодавчого вирішення та зміни методів надання пільг – екс-міністр пропонує пільги зробити адресними, а в кожному потязі один вагон робити соціальним.

Він пропонує концепцію ринкової трансформації «Укрзалізниці», в якій ключова позиція – це конкуренція в сфері залізничних перевезень. За словами екс-міністра, замість скорочень потрібно проводити реформу. Вона має забезпечити хоча б десятивідсоткову рентабельність на маршрутах. Також, на думку Йосипа Вінського, до пасажирських перевезень на базі державної інфраструктури слід допустити приватних підприємців, але не проводити приватизації самої компанії. Актуальним на сьогодні напрямом розвитку залізничного обслуговування, на думку експерта, є  розвиток швидкісного пасажирського перевезення. Ситуацію з оптимізацією та скороченнями потягів, маршрутів та зупинок, в запропонованому держкомпанією форматі, він вважає неадекватним кроком.

Варто відзначити, що Кабмін зареєстрував законопроект про реформування «Укрзалізниці», покликаний перетворити компанію- монополіста у державне акціонерне товариство з забороною його приватизації та продажу магістральних об'єктів.

 Як прогнозують оглядачі, в результаті реформування «Укрзалізниця» зможе вільніше брати кредити, адже на разі міжнародні фінансові установи відмовляються фінансувати компанію без її корпоратизації, зокрема такі вимоги висували ЄБРР і Світовий банк. На думку експертів, підготовлюване реформування також дасть змогу «Укрзалізниці» значно поліпшити сервіс і разом з тим компенсувати неминуче підвищення тарифів за рахунок введення нових, більш економних маршрутів.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


































НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru