Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

Інвестиційний ефект приватизації

Цьогорічний обсяг надходжень від приватизації державного майна вже став рекордним. Однак важливо не лише отримати кошти від продажу підприємств, а й стимулювати здійснення інвестицій у їхній розвиток. Згідно з даними Фонду держмайна України інвестиційні зобов’язання переважно виконуються вчасно й у повному обсязі, а загальна сума інвестиційних коштів, внесених на приватизаційні об’єкти, вже становить 19,64 млрд. грн.

За інформацією ФДМУ, за січень-вересень 2011 року в Україні державну форму власності змінили 130 об’єктів. Серед них 88 об’єктів групи А, 4 – груп В, Г, 25 – групи Д, 4 – групи Е та 9 – групи Ж.

Впродовж звітного періоду Фонд держмайна виставив на продаж на конкурсах 32 держпакети акцій із загальною початковою вартістю 942,64 млн. грн. За результатами проведених конкурсів укладено шість договорів купівлі-продажу на загальну суму 10,59 млрд. грн. Найбільшою цьогорічною угодою став договір купівлі-продажу держпакету акцій розміром 92,79% статутного фонду ВАТ «Укртелеком».

Умовами договорів купівлі-продажу передбачено внесення інвестицій на зазначені підприємства у сумі 18,21 млн. грн. Крім цього, згідно з Концепцією післяприватизаційного розвитку ВАТ «Укртелеком» покупець планує внесення інвестицій у даний об’єкт у сумі 450 млн. дол. упродовж п’яти років.

У цілому за січень-вересень поточного року від приватизації державного майна та інших надходжень, безпосередньо пов’язаних із процесом приватизації, надійшло 10,99 млрд. грн., що становить майже 110% від планового річного завдання (10 млрд. грн.). Від продажу земельних ділянок, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об’єкти, які підлягають приватизації, надійшло 8,23 тис. грн.

Зі свого боку держава має слідкувати за виконанням інвесторами взятих на себе зобов’язань. Нещодавно Фонд державного майна оприлюднив звіт про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу об’єктів приватизації, здійсненого впродовж ІІІ кварталу 2011 року. Згідно з його даними на обліку органів приватизації станом на 01.10.2011 р. перебували 12 356 договорів купівлі-продажу об’єктів приватизації, з них 1 063 договори купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств, 8 252 договори купівлі-продажу об’єктів малої приватизації, 3 041 договір купівлі-продажу об’єктів незавершеного будівництва.

Із загальної кількості зазначених договорів органи приватизації контролюють стан виконання умов 1 609 договорів (решта 10 747 – це договори, умови яких уже виконані, внаслідок чого їх знято з контролю).

Впродовж ІІІ кварталу поточного року ФДМУ фактично було перевірено стан виконання умов 413 договорів, що становить 25,7% від загальної кількості договорів, які перебувають на контролі. Перевірки встановили, що зобов’язання, взяті покупцями об’єктів приватизації, переважно виконуються належним чином. Поряд із цим невиконання тих чи інших умов встановлено в 51 випадку, що дорівнює 12,3% від загальної кількості перевірених договорів.

У всіх виявлених випадках порушення покупцями взятих зобов’язань органами приватизації здійснювалася необхідна претензійно-позовна робота щодо застосування до них передбачених законодавством та договорами санкцій. Загальна сума штрафів, пені та неустойок, яка була нарахована за наростаючим підсумком за всі роки контролю, становила 109,85 млн. грн. та 163,4 тис. дол. Після використання всіх можливостей досудового врегулювання спорів у напрямку забезпечення реалізації цих умов здійснювалися дії щодо визнання недійсними договорів та повернення відчужених за ними об’єктів у державну власність.

Важливо відмітити, що станом на початок жовтня 2011 року у власність держави (за накопичувальним підсумком) було повернуто 298 об’єктів приватизації, з яких 82 пакети акцій, 53 цілісних майнових комплекси та 163 об’єкти незавершеного будівництва. За 140 договорами продовжується претензійно-позовна робота щодо їх розірвання (визнання недійсними) і повернення відчужених за ними об’єктів у державну власність. З них 19 – це пакети акцій, 18 – цілісні майнові комплекси та 103 – об’єкти незавершеного будівництва.

З числа повернутих у державну власність об’єктів приватизації повторно продано 159 об’єктів, а саме 49 пакетів акцій, 80 об’єктів незавершеного будівництва та 30 цілісних майнових комплексів. Загальна сума коштів, отриманих від продажу повернутих державі об’єктів за рішеннями судів, за накопичувальним підсумком становить 98,374 млн. грн.

Окремий інтерес викликає стан виконання умов договорів купівлі-продажу пакетів акцій. Його аналіз свідчить, що повне і своєчасне виконання умов відмічене за 968 договорами (91,1% від загальної кількості). Неналежне виконання умов, тобто відставання від передбачених договорами термінів, допущено покупцями за 6 договорами (0,6%). Невиконання умов зафіксовано за 30 договорами (2,8%). За 59 договорами (5,5%) термін виконання умов ще не настав.

Серед зазначених договорів купівлі-продажу пакетів акцій 130 договорів стосуються підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Стан їх виконання є таким: за 117 договорами (90% від загальної кількості) умови виконано в повному обсязі; за 9 договорами (6,9%) кінцеві терміни внесення інвестицій та виконання інших зобов’язань ще не настали, за 4 договорами (3%) зафіксовано невиконання умов. На сьогодні Фонд держмайна здійснює заходи щодо розірвання договорів та повернення пакетів акцій у державну власність.

Перевірки стану виконання інвестиційних зобов’язань та інших зобов’язань, виражених у грошовій формі, здійснені ФДМУ, показали, що такі зобов’язання містять 843 договори купівлі-продажу пакетів акцій, 374 договори купівлі-продажу об’єктів малої приватизації та 87 договорів купівлі-продажу об’єктів незавершеного будівництва.

В цілому даними договорами передбачено надходження інвестицій на підприємства в 1996-2031 роках на загальну суму 11,18 млрд. грн., 2,22 млрд. дол. та 19,26 млн. євро. Станом на 01.10.2011 р. обсяги інвестицій мали становити 8,964 млрд. грн., 1,465 млрд. дол. та 19,26 млн. євро. Фактично на звітну дату українські підприємства отримали 9,957 млрд. грн., 1,618 млрд. дол. та 72 млн. євро, що в перерахунку в національну валюту становить 19,64 млрд. грн.

Договорами купівлі-продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств передбачено надходження до них у 1996-2031 роках коштів на загальну суму 9,85 млрд. грн., 1,92 млрд. дол. та 19,26 млн. євро. У тому числі стратегічно важливі для економіки та безпеки держави підприємства впродовж вказаного періоду мають отримати 4,95 млрд. грн. та 1,55 млрд. дол. Починаючи з 1996 року підприємства вже отримали інвестицій за всіма договорами купівлі-продажу пакетів акцій у сумі 9,05 млрд. грн., 1,62 млрд. дол. та 72 млн. євро. У тому числі за договорами купівлі-продажу пакетів акцій стратегічно важливих підприємств – 5,17 млрд. грн. та 1,16 млрд. дол.

Слід зауважити, що найбільше інвестори зацікавлені в підприємствах базових галузей економіки України, насамперед чорної та кольорової металургії (обсяг внесених інвестицій – 3,73 млрд. грн. та 1,3 млрд. дол.), машинобудування та металообробки (1,35 млрд. грн. та 36,24 млн. дол.), енергетичної та паливної промисловості (833,47 млн. грн., 57,92 млн. дол. та 71,14 млн. євро).

Аналіз напрямків залучення інвестицій доводить, що більша їх частина спрямовується на технічне переозброєння та реконструкцію виробництва (3,26 млрд. грн. та 1,1 млрд. дол.), що є необхідним для розвитку виробничої бази підприємств для випуску конкурентоспроможної продукції.

Іншим важливим напрямком є погашення кредиторської заборгованості приватизованих підприємств по платежах до бюджетів усіх рівнів та перед Пенсійним фондом (102,29 млн. грн. та 42,33 млн. дол.).

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


































НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru