Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

Фондовий ринок України: тенденції 2010 року

Вітчизняний фондовий ринок відновлюєтся після кризи й набуває позитивної динаміки. Основними тенденціями його розвитку фондового у 2010 році, з одного боку, було зменшення обсягів емісії цінних паперів, однак з іншого боку - значне зростанням обсягів біржової торгівлі. Поряд із цим, в результаті імплементації норм закону «Про акціонерні товариства» змінюється інфраструктура ринку. Такий висновок випливає з аналізу підсумкових річних даних щодо розвитку вітчизняного ринку цінних паперів, нещодавно оприлюднених ДКЦПФР.

 

Загальна кількість професійних учасників фондового ринку України за минулий рік практично не змінилася. На початку 2010 року цей показник дорівнював 1 806, а на початку 2011 року – 1 807. Однак, зменшилася кількість КУА та реєстраторів й збільшилася кількість зберігачів цінних паперів.

Протягом року кількість торговців цінними паперами зменшилася з 737 до 736, кількість компаній з управління активами – з 389 до 361, а кількість установ, які мають ліцензії на провадження розрахунково-клірингової та депозитарної діяльності – з трьох до двох. При цьому кількість організаторів торгівлі (десять) залишилася незмінною.

Значні корективи у структуру ринку вносить закон «Про акціонерні товариства», згідно з яким акції вітчизняних акціонерних товариств мають існувати виключно в бездокументарній формі. В результаті за минулий рік кількість установ, які мають ліцензії на провадження депозитарної діяльності зберігачів цінних паперів, збільшилася з 297 до 372, а кількість установ, які мають ліцензій на провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, навпаки зменшилася з 367 до 297.

В цілому, кількість професійних учасників фондового ринку з урахуванням суміщення декількох видів професійної діяльності на початку поточного року становила 1 389. При цьому 372 учасники були торговцями-зберігачами (120 банків), серед них 46 учасники - торговцями-зберігачами-реєстраторами (21 банк). Два депозитарії мали ліцензії на розрахунково-клірингову діяльність.

Підтвердженням того, що в Україні активно відбувається процес корпоративної реформи є й динаміка зміни кількості акціонерних товариств. Кількість відкритих акціонерних товариств торік зменшилася з 9,58 тис. до 9,18 тис., а закритих - з 20,33 тис. до 19,44 тис.

У минулому році все ще давалися взнаки негативні наслідки фінансової кризи, що призвела до значних проблем, зокрема, на ринку боргових зобов’язань. Як наслідок, торік ДКЦПФР було зареєстровано лише 127 випусків корпоративних облігацій на суму 9,41 млрд. грн., що на 696,24 млн. грн. менше показника 2009 року (10,11 млрд. грн.). Обсяг випуску облігацій підприємств становив 6,26 млрд. грн., а облігацій банків – 3,15 млрд. грн. При цьому протягом минулого року ДКЦПФР не зареєструвала випуски облігацій місцевих позик (у 2009 році було зареєстровано три випуски муніципальних облігацій на загальну суму 380 млн. грн.).

Значно погіршилася ситуація й щодо емісії акцій. Так, у січні-грудні 2010 року обсяг випуску акцій, зареєстрованих центральним апаратом Комісії, становив 41,46 млрд. грн. Такий показник виявився у два раза, або на 59,61 млрд. грн. меншим за результат 2009 року (101,07 млрд. грн.).

Значні за обсягом випуски акції, які суттєво вплинули на загальну структуру зареєстрованих випусків за минулий рік, були здійснені рядом банківських установ з метою збільшення статутного капіталу. Серед них, зокрема, ПАТ «Державний експортно-імпортний банк Україна», ПАТ «Унікомбанк», ПАТ «Кредобанк», ПАТ «СЕБ Банк», ПАТ «Класикбанк», ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», ПАТ «АКБ «Імексбанк», ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії», ПАТ КБ «Дельта», ПАТ «Періус Банк МКБ» та інші.

 

У сфері емісії цінних паперів інститутів спільного інвестування спостерігалися різноспрямовані тенденції. Так, обсяг випусків інвестиційних сертифікатів пайових інвестиційних фондів, зареєстрованих ДКЦПФР у 2010 році, становив 36,6 млрд. грн., що на 10,61 млрд. грн. менше показника 2009 року (47,21 млрд. грн.). В свою чергу, обсяг зареєстрованих випусків акцій корпоративних інвестиційних фондів збільшився порівняно з попереднім роком на 4,97 млрд. грн. та становив 8,87 млрд. грн.

Разом із тим, загальна кількість інститутів спільного інвестування в Україні продовжує зростати. За минулий рік кількість зареєстрованих корпоративних та пайових інвестиційних фондів збільшилася з 1390 до 1 544. При цьому кількість КІФ збільшилася з 225 до 244, а кількість ПІФ – з 1 165 до 1 300. Це свідчить про значний інтерес інвесторів до ринку спільного інвестування.

 

Найбільшим досягненням 2010 року стало значне збільшення обсягів біржової торгівлі. Торік обсяг виконаних біржових контрактів з цінними паперами на організаторах торгівлі дорівнював 131,2 млрд. грн., що у 3,6 раза (або на 95,19 млрд. грн.) більше показника 2009 року (36,01 млрд. грн.).

При цьому на ринку продовжується домінування вторинної торгівлі. Зокрема, обсяг виконаних біржових контрактів на організаторах торгівлі на вторинному ринку дорівнював 88,87% від їх загального обсягу (116,6 млрд. грн.), а на первинному ринку – 11,13% (5,22 млрд. грн.). У 2009 році ці показники дорівнювали 86,07% та 13,93% відповідно.

Варто зауважити, що у минулому році значно змінилася структура біржових торгів. Якщо у 2009 р. на частку акцій у загальній структурі торгів припадало 37%, а на частку ОВДП – 22,5%, то у 2010 р. ці показники дорівнювали 40% та 46% відповідно. Це, з одного боку, свідчить про те, що обіг державних облігацій носить ринковий характер, а, з іншого боку, про підвищення довіри інвесторів до цих інструментів.

 

Лідерами біржового ринку у 2010 р. як і у 2009 році стали ФБ ПФТС, ФБ «Перспектива» та «Українська біржа». Їхня сукупна частка на біржовому ринку у 2010 році дорівнювала 95,3% (у 2009 році – 80,52%). При цьому обсяг виконаних біржових контрактів на ФБ ПФТС дорівнював 60,9 млрд. грн., на ФБ «Перспектива» - 36,65 млрд. грн., на «Українській біржі» - 27,51 млрд. грн.

Обсяги торгів на інших організаторах торгівлі були такими: КМФБ - 2,67 млрд. грн.; УМФБ - 1,81 млрд. грн.; УМВБ - 1,27 млрд. грн.; ПФБ - 220,2 млн. грн.; ФБ «ІННЕКС» - 72,9 млн. грн.; УФБ - 54,4 млн. грн.; СЄФБ - 50,6 млн. грн.

За минулий рік на біржовому ринку побільшало фінансових інструментів. Зокрема, за станом на 1 січня 2011 року до біржових списків організаторів торгівлі було включено 1 520 цінних паперів (на початку 2010 року - 1 472). Кількість цінних паперів, які входили до біржових реєстрів організаторів торгівлі, становила 328 (на початку 2010 року – 290).

У біржовому реєстрі до котирувального списку за І рівнем лістингу було включено 102 цінних папери (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі - 146 цінних паперів), за ІІ рівнем лістингу - 226 цінних паперів (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі - 247 цінних паперів).

Важливим чинником є те, що за підсумками минулого року відбулося зростання до 10% частки організованого ринку у загальному обсязі торгів на вітчизняному фондовому ринку. У попередні роки цей показник становив 4%-5%. Сьогодні ДКЦПФР приділяє велику увагу розвитку біржового сегменту фондового ринку та вдосконаленню його механізмів, що має стати стимулом подальшого зростання обсягів торгівлі на організованому ринку.

Руслан СУШКО

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів


Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


































НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru