Про видавництво Передплата Наука Реклама Розповсюдження Звітність ПартнериМедіа Контакти RSS RRS | Додати в вибране в избранное |
Издательский дом

Облік доходів та витрат лайфових компаній

Відповідно до вимог Податкового кодексу України страховики починаючи з 01.01.2012 року сплачуватимуть податок на прибуток на загальних підставах. Які види резервів зі страхування життя можуть бути враховані при формуванні доходів та витрат страховика в податковому обліку?

 

Страхування життя відноситься до виняткової діяльності компаній зі страхування життя (лайфових компаній). Відповідно до ст. 38 Закону про страхування страховики, які отримали ліцензію на страхування життя, не мають права  займатися іншими видами страхування.

Особливістю цієї сфери є поєднання в її рамках усіх видів страхування, що пов'язані зі страховим захистом життя й здоров'я особи, а також додатковим пенсійним забезпеченням. При цьому окремі види належать до довгострокового (накопичувального) страхування, термін якого визначено пп. 14.1.52 ст. 14 Податкового кодексу України (ПКУ), а окремі – до інших видів страхування життя.

         Особливості оподаткування страховика від провадження страхової діяльності, в тому числі діяльності зі страхування життя, регулюються ст. 156 ПКУ. Так, до переліку доходів від страхової діяльності згідно з пп. 156.1.1 вказаної статті включено, зокрема, суми зменшення розміру страхових резервів у порівнянні зі сформованими на кінець попереднього звітного періоду з урахуванням зміни частки перестраховиків у страхових резервах, сформованих відповідно до законодавства. До витрат страховика на підставі пп. 156.1.2 належать, відповідно, витрати у вигляді суми збільшення розміру страхових резервів у порівнянні зі сформованими на кінець попереднього звітного періоду з урахуванням зміни частки перестраховиків у страхових резервах, сформованих відповідно до законодавства.

         Згідно з пп. 156.1.3 п. 156.1 ст. 156 ПКУ для цілей цієї статті страхові резерви розраховуються у відповідності з методикою формування резервів зі страхування життя та правилами формування, обліку та розміщення страхових резервів за видами страхування іншими, ніж страхування життя, визначеними національною комісією, що здійснює державне регулювання на ринку фінансових послуг.

          Така методика формування резервів зі страхування життя затверджена Розпорядженням №24. При цьому згідно з п. 1 розділу 1 цього розпорядження  «Методика розроблена відповідно до вимог статті 156
розділу III Податкового кодексу України» та інших законодавчих актів.

         Статтею 31 Закону про страхування та Розпорядженням №24 встановлено, що страхові резерви зі страхування життя поділяються на:

         - резерви довгострокових зобов’язань (математичні резерви);

         - резерви належних виплат страхових сум.

         У свою чергу резерви довгострокових зобов'язань (математичні резерви) складаються з:

         - резервів нетто-премій;

         - резервів витрат на ведення справи;

         - резервів вирівнювання;

         - резерву бонусів.

 

         Наступна група страхових резервів належних виплат страхових сум  складається з:

         - резерву заявлених, але не врегульованих збитків;

         - резерву збитків, що виникли, але не заявлені.

         Інформація про стан і рух коштів резервів довгострокових зобов'язань (математичних резервів) і резервів належних виплат страхових сум узагальнюється відповідно до затвердженого Міністерством фінансів України Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції щодо його використання  на субрахунках 492 "Резерви зі страхування життя",  
494 "Частка перестраховиків у резервах зі страхування життя", 496 "Результат зміни резервів зі страхування життя" пасивного рахунку 49 «Страхові резерви».

         Отже, при формуванні доходів та витрат страховика, що здійснює операції зі страхування життя, наведені страхові резерви зі страхування життя беруть участь у визначенні об’єкта оподаткування – прибутку. Обчислення розміру кожного з цих резервів визначається Розпорядженням №24.

         Зауважимо, що в ПКУ для компаній зі страхування життя збережено як на перехідний період, так і в подальшому нульовий податок за довгостроковими договорами страхування життя та пенсійного страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення (абзац перший пп. 156.2.1 ст. 156). На інші види страхування життя, в тому числі за договорами пенсійного страхування, що не відповідають положенням Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», розповсюджується загальна ставка оподаткування прибутку, з 2012 року це 21%.

         Згідно з п. 156.3 ст. 156 ПКУ платники податку ведуть окремий облік доходів та витрат, пов’язаних із отриманням прибутку, що звільняється від оподаткування або оподатковується за ставкою нижчою, ніж визначена в пункті 151.1 ст. 151 ПКУ.

         У зв’язку з наведеним для цілей оподаткування сума страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя і пенсійного
страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення та сума
страхових резервів за іншими договорами страхування життя
розраховуються окремо, про що також зазначено у п. 2.3 розділу 2 Розпорядження №24.

         Важливо звернути увагу, що другим абзацом пп. 156.2.1 п. 156.2 ст. 156 ПКУ врегульовано розподіл витрат між пільгуємою частиною діяльності страховика, що здійснює довгострокове страхування життя, та тією частиною його діяльності, що не пільгується, а саме витрати від провадження операцій з довгострокового страхування життя та операцій за іншими договорами страхування життя розподіляються пропорційно до питомої ваги доходу від зазначених видів діяльності в загальному їх обсязі.

         Таким чином, починаючи з 01.01.2012 року страхова компанія зі страхування життя для обчислення об’єкта оподаткування матиме можливість включати до переліку витрат від страхової діяльності відрахування до резервів інших видів страхування життя (окремо резервів довгострокових зобов’язань (математичних резервів) та резервів належних виплат страхових сум), а до переліку доходів від страхової діяльності – суми, що повертаються з резервів інших видів страхування життя (окремо резервів довгострокових зобов’язань (математичних резервів) та резервів належних виплат страхових сум).

         Крім того, для обрахунку і декларування прибутку, отриманого від діяльності з виконання договорів довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення, який  оподатковується за нульовою ставкою, у витратній частині обліку братимуть участь відрахування до резервів довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення (математичні та резерви виплат), а у доходній частині – суми, що повертаються з резервів довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення (математичні та резерви виплат).

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Наші партнери

                                                         

  

                                                                        

 

              

                                                

  

                                                  Дедал Инфо        

   

                                                                

 

               

Архив номеров Украина Бизнес Ревю Архив номеров Финансовые услуги Архив Альманах финансовых услуг
Архів номерів Архів номерів Архів номерів

honda ballade on Jiji Kenya

Новини видавництва
Анонси
Фото
Відео
Фінансова звітність компаній
Актуальне інтерв`ю
Наукові статті

 


  ОНЛАЙН-ПЕРЕДПЛАТА  
 
 
  
 
 
 

  
 
 

  

 

  


  
   
   

 

 

 

 

  

            
 Oakeshott Insurance Consultants
  
 
  
 
 
 

 
  

  
 

 
МЕДІА-ПАРТНЕРИ


































НБУ курс доллара

НБУ курс евро

НБУ курс рубля


Погода в Киеве

120


Рекламный Украинский Портал. Сайт о полиграфии и рекламе в Украине, интересные новости рекламы

Интернет реклама УБС
Информационный интернет справочник | All-Catalogs.Info
html counterсчетчик посетителей сайта
Рейтинг@Mail.ru